Karlovy Vary, nejslavnější lázeňské město České republiky, okouzlují návštěvníky již po staletí svou jedinečnou atmosférou, elegantnímí kolonádami a léčivými prameny. Toto město, zasazené do údolí řeky Teplé a obklopené zalesněnými kopci, je synonymem pro lázeňskou péči, odpočinek a kulturní zážitky. V tomto článku vás provedeme historií i současností tohoto unikátního města, představíme jeho nejvýznamnější památky a prozradíme vám, proč stojí za to Karlovy Vary navštívit.

Historie Karlových Varů

Podle legendy byly Karlovy Vary založeny českým králem a římským císařem Karlem IV. v roce 1370. Při jednom z lovů v okolních lesích prý jeho lovecký pes pronásledoval zvěř a spadl do horké bublající vody. Pes začal výt bolestí, což přitáhlo pozornost císařské družiny. Karel IV. později na místě nechal vybudovat lázně, protože si sám na sobě ověřil léčivé účinky pramene.

Skutečný rozkvět lázeňství v Karlových Varech však nastal až v 18. a 19. století, kdy se staly oblíbeným místem evropské aristokracie, umělců a bohatých měšťanů. Město navštívily takové osobnosti jako car Petr Veliký, Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Franz Kafka a mnoho dalších. Toto období také určilo architektonický ráz města, které získalo podobu elegantního lázeňského letoviska s honosnými hotely, kolonádami a lázeňskými domy.

Léčivé prameny

Hlavním pokladem Karlových Varů je 12 horkých pramenů s teplotou od 30°C do 72°C, které vyvěrají na povrch v centru města. Každý pramen má jiné složení minerálů a jiné léčivé účinky. Nejznámější a nejteplejší je Vřídlo, které tryská do výšky až 12 metrů a má teplotu 72°C. Mezi další významné prameny patří:

  • Mlýnský pramen - druhý nejstarší a nejvydatnější pramen
  • Pramen Karla IV. - pojmenovaný po zakladateli města
  • Tržní pramen - nachází se v budově Tržní kolonády
  • Zámecký pramen - umístěný pod Zámeckými lázněmi

Pití léčivých pramenů je součástí lázeňské kúry a má blahodárné účinky především na trávicí trakt, metabolismus a pohybový aparát. K pití vody ze zdejších pramenů se používají speciální porcelánové pohárky s hubičkou, které se staly symbolem města a oblíbeným suvenýrem.

Architektonické skvosty

Karlovy Vary se pyšní impozantní architekturou, která kombinuje prvky baroka, neoklasicismu, secese a romantismu. Při procházce městem byste neměli minout tyto architektonické skvosty:

Kolonády

Kolonády jsou symbolem lázeňské architektury a tvoří páteř města. Mezi nejkrásnější patří:

  • Mlýnská kolonáda - monumentální novorenesanční stavba od architekta Josefa Zítka (autora Národního divadla v Praze) s korintskými sloupy a alegorickými sochami
  • Vřídelní kolonáda - futuristická stavba ze 70. let 20. století, která chrání nejvýznamnější karlovarský pramen
  • Tržní kolonáda - dřevěná, bohatě zdobená stavba ve švýcarském stylu
  • Sadová kolonáda - secesní stavba s krásnými vitrážemi

Další významné stavby

  • Grandhotel Pupp - legendární luxusní hotel, který si zahrál v několika filmech, včetně bondovky Casino Royale
  • Městské divadlo - neobarokní budova s bohatě zdobeným interiérem
  • Císařské lázně - monumentální novorenesanční lázeňská budova
  • Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla - impozantní pravoslavný kostel s tradičními cibulovitými věžemi
  • Rozhledna Diana - nabízí nádherný výhled na město a okolí

Kultura, zábava a gastronomie

Karlovy Vary nejsou jen o léčbě a architektuře, ale i o bohatém kulturním a společenském životě:

Mezinárodní filmový festival

Každé léto se v Karlových Varech koná jeden z nejprestižnějších filmových festivalů ve střední a východní Evropě. Město se na týden promění v centrum filmového světa, kam přijíždějí hvězdy z celého světa.

Becherovka a další místní speciality

V Karlových Varech se již od roku 1807 vyrábí slavný bylinný likér Becherovka, často označovaný jako "třináctý pramen". Návštěvníci mohou navštívit muzeum Becherovky a dozvědět se více o historii tohoto nápoje.

Dalšími místními specialitami jsou karlovarské oplatky - tenké kulaté oplatky s různými příchutěmi, karlovarský porcelán a karlovarská růže - růžička vyrobená z karlovarských minerálů.

Golf a aktivní odpočinek

Okolí Karlových Varů nabízí vynikající možnosti pro aktivní odpočinek. Nachází se zde několik golfových hřišť, nejstarší ve střední Evropě je golfové hřiště v Olšových Vratech. Milovníci pěší turistiky ocení množství značených tras v okolních lesích.

Kam se vydat v okolí

Pokud budete mít více času, stojí za to prozkoumat i okolí Karlových Varů:

  • Loket - malebné městečko s impozantním hradem na skalnatém ostrohu nad řekou Ohří
  • Bečov nad Teplou - zámek ukrývající druhou nejvzácnější zlatnickou památku v ČR, relikviář sv. Maura
  • Mariánské Lázně - další významné lázeňské město s nádhernými parky a kolonádami
  • Kynžvart - klasicistní zámek s cennými sbírkami a rozlehlým parkem
  • SOOS - unikátní přírodní rezervace s bahenními sopkami a minerálními prameny

Praktické tipy pro návštěvníky

  • Nejlepší doba pro návštěvu Karlových Varů je od jara do podzimu, kdy jsou kolonády a lázeňské parky v plné kráse.
  • Pro plnohodnotný zážitek si pořiďte tradiční lázeňský pohárek, se kterým můžete ochutnávat vodu z jednotlivých pramenů.
  • Počítejte s tím, že město je vystavěno v údolí a většina procházek zahrnuje značné převýšení. Pro méně zdatné turisty je k dispozici lanovka na Dianu nebo městská doprava.
  • Vyhněte se období konání Mezinárodního filmového festivalu (začátek července), pokud nemáte v plánu festival navštívit - ubytování je v této době těžko dostupné a drahé.
  • Nezapomeňte ochutnat místní speciality - karlovarské oplatky, Becherovku a místní lázeňské prameny.

Karlovy Vary jsou místem, kde se historie snoubí s léčivou silou přírody. Ať už sem přijedete za zdravím, kulturou nebo jen za odpočinkem, toto elegantní lázeňské město vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a krásou. Není divu, že patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice a má své pevné místo na mapě evropských lázeňských destinací.