Kutná Hora, středověké město ležící asi 70 km východně od Prahy, je mimořádným svědectvím významu těžby stříbra a mincovnictví v dějinách středověkých Čech. Díky svému bohatství a architektonickému dědictví bylo historické centrum města společně s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci v roce 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V tomto článku vás provedeme tímto fascinujícím městem a představíme vám jeho nejvýznamnější památky i méně známá místa.

Historie stříbrného města

Historie Kutné Hory je neodmyslitelně spjata s těžbou stříbra. První zmínky o osadě, která zde vznikla kolem cisterciáckého kláštera v Sedlci, pocházejí z 12. století. Masivní těžba stříbra však začala až koncem 13. století, kdy zde byly objeveny bohaté stříbrné žíly. Město rychle získalo na významu a stalo se druhým nejdůležitějším městem Českého království po Praze.

V roce 1300 zde byl založen Vlašský dvůr, královská mincovna, ve které se razily pražské groše, oficiální měna českého státu. Těžba stříbra přinesla městu nesmírné bohatství, které se projevilo na výstavnosti architektury. Byly zde budovány honosné kostely, měšťanské domy a pevné opevnění. Kutná Hora v té době soupeřila s Prahou o politický a kulturní vliv.

Husitské války v 15. století a postupné vyčerpání stříbrných dolů v 16. století však znamenaly začátek úpadku města. Definitivní konec prosperity přinesla třicetiletá válka v 17. století, po které Kutná Hora již nikdy nezískala zpět svůj původní význam. Paradoxně právě tato stagnace pomohla uchovat její středověký a renesanční charakter, který můžeme obdivovat dodnes.

Chrám svaté Barbory

Dominantou města a jedním z nejkrásnějších gotických chrámů v České republice je chrám svaté Barbory, patronky horníků. Stavba tohoto monumentálního pětilodního chrámu byla zahájena v roce 1388 a trvala téměř pět století - dokončen byl až v roce 1905. Chrám je výjimečný svou odvážnou architekturou, systémem opěrných oblouků a především svou stanovou střechou s věžemi, která připomíná korunu.

Interiér chrámu je stejně působivý jako jeho exteriér. Najdete zde cenné gotické a barokní oltáře, sochy a především unikátní středověké fresky s hornickými motivy, které zobrazují každodenní život a práci horníků. Fresky v kapli Smíšků patří k nejcennějším pozdně gotickým malbám v Čechách.

Z terasy před chrámem se nabízí nádherný výhled na okolní historické centrum a údolí říčky Vrchlice. Nedaleko chrámu se nachází Jezuitská kolej, monumentální barokní budova, která dnes slouží jako Galerie Středočeského kraje (GASK).

Sedlecká kostnice

Jednou z nejneobvyklejších a nejnavštěvovanějších památek Kutné Hory je Sedlecká kostnice (Ossuary) nacházející se v předměstí Sedlec. Tato kaple, která je součástí hřbitovního kostela Všech svatých, je vyzdobena lidskými kostmi pocházejícími z asi 40 000 zemřelých.

Historie kostnice sahá do 13. století, kdy opat sedleckého kláštera přivezl půdu ze Svaté země a posypal jí místní hřbitov. To způsobilo, že hřbitov se stal velmi žádaným místem pro pohřbívání. Po morových epidemiích a husitských válkách zde byly pohřbeny tisíce lidí a hřbitov musel být rozšířen.

V roce 1511 byly exhumované kosti uloženy v podzemní kapli kostela. Jejich současné uspořádání však pochází až z roku 1870, kdy řezbář František Rint dostal za úkol uspořádat kosti do uměleckých kompozic. Nejpůsobivějším dílem je lustr z kostí obsahující všechny kosti lidského těla, dále zde najdete znaky rodu Schwarzenbergů, monstranci a další dekorace - vše vytvořené z lidských kostí.

Přestože může tato památka působit morbidně, ve skutečnosti jde o memento pomíjivosti života a připomínku rovnosti všech před smrtí. Sedlecká kostnice je unikátním dílem, které nemá v České republice obdoby.

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr, bývalá královská mincovna a sídlo českých králů, je dalším symbolem bohaté historie Kutné Hory. Tato gotická pevnost byla založena za vlády Václava II. kolem roku 1300 a sloužila jako centrální mincovna českého království, kde se razily pražské groše.

Název "Vlašský" pochází od italských odborníků (Vlachů), kteří byli pozváni, aby pomohli zavést pokročilé techniky ražby mincí. V průběhu staletí prošla budova několika přestavbami, přičemž nejvýznamnější z nich proběhla za vlády Václava IV. koncem 14. století.

Dnes je Vlašský dvůr muzeem s expozicemi věnovanými mincovnictví a historii města. Můžete zde vidět rekonstrukci původní mincovní dílny, královské komnaty a kapli, kde se konaly zasedání zemského sněmu. Zvláště působivá je prohlídka sklepních prostor, kde se dochovaly původní pece a nástroje pro zpracování stříbra.

Další památky Kutné Hory

Kromě hlavních turistických atrakcí stojí za návštěvu i tyto významné památky:

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci

První barokně-gotická katedrála ve střední Evropě, která byla původně součástí cisterciáckého kláštera založeného ve 12. století. V 18. století byla přestavěna podle plánů Jana Blažeje Santiniho-Aichla, který zde vytvořil unikátní barokně-gotický styl.

Kamenná kašna

Pozdně gotická kašna z konce 15. století patří k nejkrásnějším svého druhu v České republice. Bohatě zdobená kamenická práce ukazuje na bohatství a význam města v té době.

Hrádek

Původně gotická městská tvrz dnes slouží jako České muzeum stříbra. Součástí prohlídky je i návštěva středověkého stříbrného dolu, kde se návštěvníci seznámí s těžkými podmínkami, ve kterých horníci pracovali.

Kamenný dům

Nádherný pozdně gotický měšťanský dům s bohatě zdobeným průčelím je ukázkou umění kutnohorských kameníků. Dnes zde sídlí expozice věnovaná kutnohorskému řemeslu a měšťanskému životu.

Méně známá místa

Pokud máte více času nebo hledáte méně turisticky vytížená místa, navštivte:

Údolí Vrchlice

Romantické údolí říčky Vrchlice jižně od města nabízí příjemné procházky v přírodě. Můžete zde vidět pozůstatky středověkých mlýnů a dolů a vychutnat si ticho daleko od turistického ruchu.

Kostel svatého Jakuba

Tento gotický chrám, který se nachází v centru města, často uniká pozornosti turistů, kteří míří k chrámu sv. Barbory. Přitom je to jedna z nejstarších památek města s cennými gotickými freskami a náhrobky.

Sankturinovský dům

Gotický palác z poloviny 14. století patřil bohatému kutnohorskému patricijovi. Dnes zde sídlí informační centrum a také muzeum alchymie s interaktivními expozicemi.

Tipy pro návštěvníky

  • Na prohlídku hlavních památek Kutné Hory si vyhraďte celý den, ideálně i s přenocováním, abyste si mohli vychutnat večerní atmosféru města bez denních turistů.
  • Jednotlivé památky jsou od sebe poměrně vzdálené - Sedlecká kostnice se nachází asi 2,5 km od centra města. Využít můžete místní turistický autobus nebo si prohlídku rozdělit na dva dny.
  • Pokud se zajímáte o historii hornictví, nezapomeňte navštívit důlní štolu v Českém muzeu stříbra na Hrádku. Počítejte s tím, že pro vstup dostanete hornický plášť a helmu, v dole je chladněji.
  • Pro nejhezčí fotografie chrámu sv. Barbory se vydejte na terasu Jezuitské koleje, odkud je krásný výhled na celé panorama.
  • Kutná Hora je dobře dostupná vlakem z Prahy, cesta trvá přibližně hodinu.

Kutná Hora je svědectvím slavné středověké minulosti Českého království a příkladem města, které bylo vystavěno díky nerostným bohatstvím. Její unikátní gotická architektura, dramatická historie a neobvyklé památky jako Sedlecká kostnice nabízejí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky. Není divu, že město je perlou na seznamu světového dědictví UNESCO a jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v České republice mimo Prahu.